Priateľstvo jedného dňa

Išiel ju odprevadiť domov, nakoniec u nej prespal, telefonát z telefónnej búdky, bohatý chlapec a dievča z úplne inej vrstvy. Klišé nemohlo chýbať. Bolo to obyčajné, ale bolo to niečím iné.

Išiel ju odprevadiť domov, nakoniec u nej prespal, telefonát z telefónnej búdky, bohatý chlapec a dievča z úplne inej vrstvy. Klišé nemohlo chýbať. Bolo to obyčajné, ale bolo to niečím iné.

Spoznali sa 15. júla 1988 na večierku po promóciách. Išli ku nej, a tak sa mu v hlave zrodila myšlienka. Od tejto noci očakával ďalšiu exkluzívnu čiaročku vo svojom zozname. Skoro, ale nie. Stali sa z nich kamaráti.
Stretávali sa dvadsať rokov, jediný deň v roku, 15. júla. Vždy ako kamaráti, ale každý jeden rok medzi nimi stihla prebehnúť iskra. A nielen to. Stihli sa porozprávať o tom, čo sa deje v ich životoch 364 dní v roku, vtedy, keď nie sú spolu, o svojich šťastných a nešťastných láskach. O svojej nehovorili, tú len cítili.

Určité detaily tento film spracoval inak ako by sa od takéhoto typu filmu očakávalo. Sú pekné. Obaja mali dva životy. Svoj spoločný a svoj vlastný. V tom vlastnom si každý z nich niekoho našiel. Ale ten niekto bol len bábkou na zakrytie nevypovedaného citu. V spoločnom žili jeden pre druhého. On sa oženil, stal sa otcom, a ak neberieme do úvahy jeho život s Ňou, bol verný manžel. Jeho manželka ale verná nebola. Po dlhom čase sa tešila na dámsku jazdu s kamarátkami, išla totiž stráviť noc s priateľom svojho verného manžela. A tak sedí polonahá na posteli a telefonuje so svojím mužom, vedľa nej sedí milenec. Aha, tak je tam aj kúsok skutočného života, nielen nereálna romantika. Je to pravidlo spoločnosti, je to niečo samozrejmé a ak to nerobíme, sme vôbec normálni ? Je to na dennom poriadku, sme na to zvyknutí. Neviem prečo, ale táto scéna vo mne vyburcovala opovrhnutie a zlosť. V tej chvíli som mala sto chutí vyletieť z kina a vykričať svetu, aký je chorý, aký je nemorálny a nenormálny. Že je to jeden smiešny egoista uspokojujúci svoje chute a nepoznajúci nijaké hranice.

Rozviedol sa a onedlho sa vo Francúzsku stretol so spisovateľkou, ktorá žila s jazzovým hudobníkom, mysliac si, že je šťastná. Stretol sa s ňou 15. júla. A volala sa Ona. Presne toho istého 15. júla už svojho jazzového hudobníka nemilovala, milovala jeho. Aj tento detail bol pekný. Milovali sa veľmi presvedčivo, bola to skutočná láska. Bol to film, Jeden deň. Anne Hathaway a Jim Sturgess v hlavnej úlohe.
Z kina som nevyletela, lebo svet tam nebol, je pod rúškom klamstva a nepočuje nič ...

autor: Sarah Žiaková

Gzoznam.sk, prehľadný, triedený a kontrolovaný katalóg firiem a živnostníkov. Katalóg plný funkcií a prekvapení. Register firiem, ktorý sa neustále zlepšuje.

Prihláste sa na odber newsletteru.

Odporúčané firmy

Losstav

K základom spokojného bývania ...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy ...

Overené zákazníkmi

Nábytok Rosina

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Stavebná firma Scandi Haus SK

Scandi Haus SK s.r.o. je poprednou spolo...